14 Ocak, 2020, Salı Kargo Bedelleri Hakkında Herşey

Kargo Bedelleri Hakkında Herşey

Zucy.net bir alışveriş sitesinden daha fazlası olma hedefini yineliyor. Bu nedenle ülkemizde İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde yaşanan tüm sorun ve sorunsallarını Zucy.net bloglarında bilgilendirme amacıyla paylaşmaya, tüketicilerimize önemli ip uçları vermeye devam edeceğiz. Müşterilerimiz, ya da henüz müşterimiz olmayan değerli ziyaretçilerimizin internet alışverişlerindeki deneyimlerini blog konularımızdan ulaşarak bilgi almaları olasıdır.Elbette tüm bloglarımız katılımcı tartışmalara açıktır.Bu nedenle yorumlarınızın yazı altına özgürce bırakabilirsiniz.

Bu girizgah sonrası ; Sipariş esnasında ve ödemeden hemen önce bilindik tüm E-Ticaret platformlarında gördüğümüz “Kargo Ücretleri” açıklamalarına yakından bakarak başlayalım.

Ücretsiz Kargo : Tanımı yani anlaşılması istenen ; bir ürünü alıyorsak kargonun ücretsiz olma hali, bu gerçek midir, Kargo ücreti varmı dır ? yok mudur? detaylandıracağız ama önce tanımlar.

Alıcı Öder : Bilinmesi istenen Bir ürünün ücretini öderseniz ayrıca kapıda ayrıca “kargo ücreti” ödeyeceksiniz. Bu bedel çoğunlukla tüketiciye gösterilir.Genel de ürün fiyatı düşükse ve kargo ücreti dahil olduğunda uygun fiyatta ise tercih edilebilir.Ama bu türden Kargo bedelleri bazı platformlarda henüz tam anlamıyla doğru çalışmaz.

100 TL ve üzeri ücretsiz Kargo : Bu yöntemi 75-99-100 gibi rakamlarla bezeyen platformlar mevcuttur.Bu kargo bedeli türünde sipariş toplamınızın bu bedeller üstünde olması istenir.Bu tutar üzerindeki siparişler de ürün size ücretsiz gelecektir.Rakamı yüksek buluyorsanız hemen belirtelim “zucy.net 50 TL ve üzeri siparişleriniz ücresiz kargodur.”

Kapıda Ödemeli Kargo : Bir ürünü hiç bir bedel ödemeden adresinize gelmesi ve siparişinizi teslim alırken ürün fiyat + Hizmet bedeli ödediğiniz durumdur.Bu ek ücret “kargo ücreti” olmayıp, kargo firmalarının son müşteriye sunduğu hizmetin bedelidir.

Bu tanımlardan sonra tüketicilerimizin bilmesi gereken en önemli husus beğendikleri ürünün birim fiyatının ne olduğudur. Bir örnekle konuyu daha anlaşılır kılarak detaylara birlikte göz atalım. İşte yeni ürünümüz.

Sıkma Makineli Kendinden Isıtıcılı Çay Bardağı

19,95 TL

ÜCRETSİZ KARGO

Suyu kendi kendine ısıtarak, demlik poşetlerinizi otomatik olarak sıkan ve şekerlerinizi karıştıran, harika bardak, Demli ve kıvamında bir bardak çay için uzun süre beklemeyin çay istediğinizde gerisini ona bırakın

Evet bu çok amaçlı bardak gerçek bir ürün olsaydı “ücretsiz kargo” ile 19,95 TL ye satın alabilirdik.Şimdi ise karşılaşmanız muhtemel başka bir ürün ilanına daha göz atalım

Otomatik Kettle Çay Bardağı

9,95 TL

ALICI ÖDER – STANDART TESLİMAT = 9,50TL

Suyu kendi kendine ısıtır, demler poşetlerinizi otomatik sıkar ve şekerlerinizi karıştırır

Alıcı Öder şeklinde bir kargo teslimatıyla ve standart ek bedelli 9,50 TL olan ürünümüzün fiyatı 9,95′ e düşmüş. Bu ilan ile sipariş verirsek, İlk ilanımıza göre inceleyelim Ürün Fiyatı 9,95 + 9,50 = 19,45TL – Yani ilk ilanımıza göre 50 Kuruş daha ucuz satın alabiliriz bu harika… Hadi şimdi son ürün ilanımıza bakalım…

Yeni Nesil Çay Bardağı

9,75 TL

50 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

Saniyeler içinde hazır demli bir bardak çay…Suyu kendi kendine ısıtır, demler poşetlerinizi otomatik sıkar ve şekerlerinizi karıştırır

Bu ilanda ise hemen anlaşılacağı gibi, 50 Liralık bir siparişte kargo ödemeyeceğinizdir. Bu üründen 6 adet alırsanız adet fiyatı 9,95 TL olacaktır. Fakat ben 6 tane değil 1 adet istiyorum derseniz, Aynı üründen almak zorunda değilsiniz, farklı fakat ihtiyacınız olan farklı ürünlerden satın alarak sepet toplamınız 50 TL yi geçtiğinde diğer ürünler içinde “Kargo ücreti ödemezsiniz” İlla 1 adet ama bu üründen istiyorum diyorsanız ! sitelerin sunduğu kargo fiyatları burada önem kazanır. Ve dikkat edilmesi gerekir. Zucy.net burada da tüketicilerine güncel bilgiyi sunuyor. İşte yurt içindeki çoğu kargo firmasının fiyat ortalamaları…

1-5 DESİ = 9,25 | 6 -15 DESİ = 13,25 | 15-30 DESİ = 16,45

Yukarıda ortalama fiyatlar örnek olarak 1 çay bardağının 1 ile 5 desi arasında ödenecek olan kargo ücretine bir fikri vermesi amacıyla paylaşılmıştır.Rakamlar bu tutarlardan maksimum 1 lira kadar oynayabilir fakat genel anlamda fiyatlandırmalar bu şekildedir.

Peki iyi de ne oldu bizim ücretsiz kargo ? diye sorduğunuzu düşünüyoruz : Hemen en can alıcı bilgiyi de verelim. Ücretsiz kargo diye bir şey yoktur efendim. daha az kargo ücreti yada daha ucuz ürün fiyatı + ücretli kargo vardır. Bu en bilindik online satış platformlarında da böyledir ve böyle olmaya devam edecektir…İnternetten alışveriş yaparken son bir fiyat kontrol listesine ne dersiniz.İŞte Zucy’nin önerileri

  • 1- Ücretsiz kargo (Siparişten önce ürünün Alıcı Öder’li ilanına bakın ve karşılaştırın)
  • 2- Alıcı öder Kargo (Her kargo firması aynı ücret almayabilir.Diğer Alıcı öder Kargo ilanlarına göz atın ve ücretsiz kargo ile karşılaştırın)
  • 3- Belirli bedel sonrası ücretsiz kargo ( Ürün fiyatı gerçekten ucuz ve Sipariş toplamı ulaşılabilir ise örneğin: 5 liralık bir ürünün ücretsiz kargo olması için 100TL lik bir sipariş gerekiyorsa, yada 100 liralık bir ürün için 250TL, site genelinde mantıklı ve başkaca ihtiyacınız var mı bir göz atın.Hem ürün pahalı hemde sepet maksimum tutarı fazlaysa boşverin)

Yukarıda bahsettiğimiz her madde aslında doğru ürün fiyatına ve karlı bir alışveriş için ihtiyacınız olan ve oldukça kısa sürelerde yapabileceğiniz online bir araştırmadır.Bu durumu almak istediğiniz bir ürünü hangi markette daha ucuz olduğunu bulmak gibi düşünebilirsiniz.

Zucy net özgün ve başka hiçbir internet satış sitesinde bulamayacağınız bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edecek. yakında iş ortaklarımız ve müşterilerimizle youtube kanalımızda buluşmaya hazırlanıyoruz. Elbette videolarımız da, internet üzerinden yapılan alışverişlerimizdeki deneyimlerimiz ön planda tutacağız. Şimdi ise çok bilindik kapanış sözlerimizle veda edelim. Zucy Bloglarına abone olun – yorumlarınız la katılın.

Örnek ürün için “Eşsiz Zihni Sinir Procelerine” Teşekkür ederiz.

Makul alışverişler dileriz.

Etiketlendi: