14 Mayıs, 2020, Perşembe Kargolar gecikiyor ve Teslimat yapılamıyor

Kargolar gecikiyor ve Teslimat yapılamıyor

Yaklaşık 2 aydır ülkemizi etkisine alan ve şimdilerde henüz etkisi değilse de otoritelerimiz tarafından konulan yasakların biraz da olsa esnetilmiş olması güzel bir haber… Fakat hemen yazımızın başında küçük bir temennide bulunalım. Lütfen yine de tedbirlere özen gösterin ve lütfen olabildiğince evde kalın… Malumunuz Covid19 salgını tüm sektörlerde olduğu gibi e-ticaret faaliyetlerini ve bu alanın tüm kollarını önemli ölçüde etkiledi. Bu etkinin olumlu ve olumsuz sonuçları da elbette oldu. İşte biraz daha fazla ayrıntı…

Kargolarınız gecikiyor yada hiç gelmiyor olabilir, Yola çıkan takip numarasını aktif olan siparişleriniz, bulunduğunuz şehirde ve size en yakın kargo şubesinde günlerdir bekliyor fakat bir türlü size teslim edilemiyor olabilir ! Neden ?

Zucy ve diğer hizmet veren sitelerimizle, e-pazaryerlerindeki mağazalarımızla müşterilerimize ürünlerini ulaştırmak için tüm kargo firmalarını kullanıyoruz. Genel anlamda karantina günleriyle başlayan fakat bu karantina yani sokağa çıkma yasağından etkilenmeyen lojistik firmaları yani bildiğimiz kargo firmaları son 1 buçuk aydır faaliyetlerinin yeterlilikleri ile ilgili oldukça önemli bir sınav verdiler ve ne yazık ki hemen hemen hepsi artan bu talebe karşılık veremeyerek sistemlerini yavaşlatarak iş yüklerini azaltma yoluna gittiler…Peki bu nasıl yapıldı. Ya da nasıl uygulanıyor..

Kısaca X firması büyük illerdeki kargoları bireysel müşterilerden hiç teslim almıyor.Kurumsal müşterilerinden ise ürünleri teslim alıp alıcı şubenin yani şehrinizdeki kargo şubesinin kotasına göre bir sonraki gün, ya da bir sonraki gün ve sonraki gün kısacası 3 4 gün sonra çıkış yapabiliyor.Biraz daha basitçe tarif edecek olursak ; Örneğin: İstanbul’un bir semtindeki kargo şubesinin günlük dağıtım kapasitesi günlük 1000 kargo iken, diğer şehirlerden o semtte dağıtılmak üzere 3000 kargo gelince sistem o semtin kargo şubesi için duruyor.Ve kota uygulaması denilen bu hadise alıcı şubede 3000 siparişten sonraki günlerde dağıtabildiğini dağıtıyor ve teslimatlı kargolar 1000 in altına indiğinde diğer şubeler gönderilere başlayabiliyor.Hal böyle olunca günlerdir hatta 2 haftadır teslim edilemeyen kargo açıklaması ile göndericiye geri gönderiliyor yada alıcıya oldukça geç teslimat yapılabiliyor. Eğer büyük hacimli bir ürün sipariş etmişseniz bu risk daha fazla artıyor ve muhtemelen siparişiniz hiç teslim alınamıyor zira teslim edilmesi oldukça güç…Neden böyle oldu peki ? Bu sürecin yaşanacağı gün gibi açıktı, avm’ler alışveriş merkezleri, çarşı ve pazarlar kapalı olunca, çoğumuz, biz dahil, hepimiz internet alışverişlerine yöneldik. Çoğu sanal mağaza buna hazırlıksızdı stoğu yetmeyenler, karantina nedeniyle personeli olmayanlar ve büyük e-pazaryeri de %150 artan siparişlere maruz kalan küçük büyük siteler. E-ticaret en gerekli olduğunda biraz gecikmeli olsa da işe yaradı. Fakat her zaman kargoların yetersizliğinden yakındığımız süreç yeniden başımıza gelmiş oldu. Düzelecek mi ? Cevap evet 16 Mayıs 2020 tarihinde başlayacak ve 4 gün sürecek karantina da kargolar mesai yaparak üzerlerindeki bu yüklerden büyük bir ihtimalle kurtulacaklar. Eğer teslim alamadığınız bir kargo varsa bu günlerde teslimat bekleyebilir ve kargo şubelerini aramayı düşünebilirsiniz. Şuan için çoğu sitede tahmini teslimat tarihlerinin 1 hafta olduğunu söylemek mümkün, makul olanı da fikrimizce bu sürelerdir. Bu süreler de artık e-ticaretin “Yeni Normali” yani artık eskisi gibi aynı gün kargo ve ertesi gün elinizde olacak bir internet alışveriş deneyimi yaşamamız çok uzun zaman alabilir.

Herşeye rağmen

Tüm bu aksaklıklar olsa da yakından görüp şahit olduğumuz ve hafta sonları, karantina günlerin de dahi özveriyle çalışan tüm kurye ve kargo çalışanlarına teşekkür ederiz.

Elbette bu normal olmayan zamanlarda sabır ve anlayış gösteren tüm müşterilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz.

Bize mesaj yazarak ulaşmanız her zaman mümkün https://zucy.net/iletisim/ deneyin…