16 Eylül, 2020, Çarşamba Pazar Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Pazar Arabası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Alışveriş merkezlerinde kullandığımız ve ücretsiz edindiğimiz poşet kullanımları sona erince, internetten satın aldığımız ürünlerin arasında pazar arabaları da yerini almış oldu. Artık insanlar sadece pazar alışverişlerini değil market alışverişleri için de pazar arabalarını kullanmaya başladılar. Doğrusu doğa için bu olumlu gelişme bir çoğumuzu da memnun etmiş olmalı, keşke her alanda plastik ürünleri hayatımızdan uzaklaştırabilsek.

Kimbilir belki bir gün…

Günümüz insanlarının trendleri arasında “file ve bez çantalar” bu yasağın gelmesi ile hemen ilanlarda yerini alsa  ve satın alınsa da, alışverişe gittiğimizde ceplerimizde götürmek zorunda olmamız ve çoğunlukla unutup her seferinden yeniden poşet veya bez çanta almak zorunda kalmamız nedeniyle daha köklü bir çözüm olan Pazar Arabası edinmek ilk tercih olmaya başladı. Aslına bakarsanız doğru bir tercih, pazar arabası sahipleri hem pazar alışverişini hemde market alışverişini bir çırpıda yaparak işlerini kolayca halletmiş oluyorlar, bir anlamda pazar arabaları insanları alışverişe hazırlıyor da diyebiliriz.Peki siz ve pazar arabanız alışverişe hazırmısınız ?

Onlarca model’den hangisi sizin tercihiniz ?

Genel olarak yerli ve ithal ürünlerin tamamında internet üzerinde inceleyebildiğiniz ürünleri hatırlayacağınız üzere, Tamamı metal ve sert plastik tekerlekli eski tip ürünler, plastik aksamlı evo denilen yumuşak 3 tekerlekliler veya tek teker hatta kalın tek tekerlekliler, oturak olabilenler, pazar arabasından daha çok ağır yükler için el arabasına benzeyenler, kalın kulplular, inceler… Bu liste uzar gider, peki ideali nedir, bir pazar arabasından beklentiniz nedir ?

Belki bir fikir verebilir.Yorumlardan derlediğimiz ve Bizim pazar arabasındaki konfigrasyonumuz ise şöyle;

Evimiz merdivenli ve basamak inip çıkacak markete de uğrayacaksak; “3 teker bir pazar arabası alalım”,

Taşıma kaldırma gibi bir fiziksel sorunumuz yoksa “tek tekerli pazar arabası” düşünebiliriz.

Bir insanın itme ve çekme gücü ortalama 25 kg olduğunu var sayarsak 45 50 kg taşıyan bir arabaya ihtiyacımız olur mu? bizce “hayır” ortalama “30 35 kg taşıma kapasiteli bir pazar arabası” yeterli olacaktır.

Kaç kişilik bir aileyiz 4 kişiye kadar bu kg değeri yeterli ama her alışverişte 15 kg lık 2 büyük karpuz alacak kadar geniş bir aileye sahipsek, “1 adet pazar arabası alıp”, tüm aileyi pazara götürelim onlarda taşısınlar 🙂

Alışveriş esnasında pazar arabamızın ses çıkarmasından hoşlanmıyorsak, Evo teker denilen lastikli tekerleklere sahip ürünler daha iyi olacaktır. Sert plastik tekerler her satıhta ses çıkartacaktır. Sonuçta sadece düz asfaltta ilerlemeyeceğiz. Çünkü 80 kg’lık ürünler olsa da ne çekmek ne itmek ne de kaldırmak mümkün değil.

Pazar alışverişi için semt pazarlarını kullanıyorsak, ve evimize yakınsa, yol üzerinde pazar arabasının bir kenarını açıp oturmak ve dinlenmek istermiyiz? Biz  oturaklı pazar arabaları alışveriş noktası uzak bile olsa pek güvenli ve konforlu bir oturuş sağlamadığını düşünüyoruz.Elbette balık merakı olan müşterilerimiz bunu alternatif olarak düşünebilirler.Ama alışveriş için biraz fazla.

Çanta konusunda ise genel olarak 2 seçeneğimiz olacaktır

1 -Metal aksamlı ürünlerde açık çuvala benzer kare ve üzeri açık pazar arabaları 

2- Üzeri kapalı klipsli çantalara sahip pazar arabası ürünleri Bu 2 tercih biraz da alışveriş ürünlerin görülmesi yada gizlenmesi amacını taşıyor ve taşıma güvenliği açısından önemli poşetler düşmez ve ürünler saçılmaz, bunlardan hangisi önceliğinizse veya değilse 2 seçenekte ideal.Yine de metal ürünlerin biraz daha fazla yük taşıyabildiğini söylemeliyiz.

Bu çantalar hakkında bir de “yağmur geçirmez” denilen özelliklerini ön plana çıkartılmakta bunun tercihimize bir katkısı olabilir mi ? Düşünelim; eğer yağmura yakalanmışsak önce biz ıslanmasak daha iyi olmaz mı, pazar arabası ve içindeki ürünler ne kadar zarar görebilir ki ? ayrıca eğer kapalı bir çanta ürün almışsak zaten tümü yağmur geçirmeyecektir.Ama emin olunuz ki hiç biri sel esnasında sizi karşı kıyıya geçirmeyecektir. 

Peki bu pazar arabaların yedek torbaları, tekerlekleri; her zaman ilk gün ki gibi olmayacak zamanla eskiyecek ve yıpranacaklar bu konuda ne yapabiliriz ?

Yerli üretim ürünlerin tüm yedek parçaları iskeletin kendisi kırılmadığı sürece mevcut.Fakat ithal ürünlerde bu malesef yok. Ve ithal bir ürün alıp yerli üretim bir teker takmak neredeyse imkansız. Torba ise ya kısa yada uzun kalabiliyor ve asla tam oturmuyor.

Pazar arabasını katlamak ; Evet bir pazar arabası aldığınızda katlanabilir olmalı, arabanız varsa sığmalı, boş ise elinizde taşıyabilmeli ve boş arabayı itmemelisiniz. fakat bu katlanabilirliği abartan ürünlerde var, 3 hatta 4 yerden katlanabilen bir pazar arabası küçüldükçe küçülüyor ve sürekli kullanımda hem yük kapasitesi nedeniyle hem de sürekli katlandığı için bir an gelince ya açılmakta yada kapanmakta zorlanıyor.Bize göre bunun makul olanı tek katlanabilirlik ve mümkünse dikey olarak katlanabilen pazar arabaları.

Sök tak özellikler, ister yerli olsun ister ithal çoğu ürünün tekerleri sökülüp takılabilmektedir.Tek istisna ürün Metal aksamlı ve metal jantlı  1nci çanta seçeneğinde bahsettiğimiz ürünler pek kolay sökülüp takılamaz ancak pense veya 16 17 anahtar ile sökebilirsiniz yani somunludurlar. Tercih sizin

Evet buraya kadar hayli açıklamalı bir blog yazmış olduk şimdi isterseniz biz ne tür “pazar arabaları” sunabiliyoruz bir bakalım…

Bir başka blogta görüşmek üzere